Ілон Маск майже щодня потрапляє у заголовки світових ЗМІ: видання The New York Times називає його «найбільш успішним та важливим підприємцем у світі», а The Rolling Stones зауважує, що така людина народжується раз на століття. Маска порівнюють із Тоні Старком – головним супергероєм фільму «Залізна людина». Сказати, що в нього багато справ, – не сказати нічого: від розробки самокерованої електроавтівки Tesla до будівництва ракети, якою люди зможуть дістатися у будь-яку країну світу за 30 хвилин, Ілон Маск мріє змінити людство та колонізувати інші планети.
46-річний підприємець, інженер, винахідник, інвестор та мільярдер Ілон Маск відомий своїми «фантастичними» ідеями, багато з яких він вже зміг втілити в життя. У багатьох людей його ім’я асоціюється лише з компанією Tesla Motors, але насправді він є засновником або інвестором чималої кількості інших компаній, кожна з яких відображає мрії Маска змінити людську уяву про життя на планеті.
Багато з його ідей на перший погляд здаються неймовірними – але ще не так давно автопілот електромобіля Tesla також виглядав чимось неможливим.
Маск народився у 1971 році у Південній Африці. Ешлі Ванс у своїй книжці про Маска розповідає, що в школі над ним знущалися та часто били: одного разу він навіть потрапив через це у лікарню. Маск, за її словами, був книжковим інтровертом, який багато мріяв, цікавився науковою фантастикою та комп’ютерними технологіями.
У 24 роки Маск покинув Стенфордський університет для того, щоб заснувати з братом свою першу компанію Zip2 Corporation, яка виробляла програмне забезпечення для новинних онлайн-агентств. Через 4 роки, у 1999-му, він продав компанію за 307 мільйонів доларів, мовиться у виданні
Business Insider. Того ж року він заснував компанію онлайн-платежів X.com, яка згодом об’єдналася в PayPal, яку в 2002 році викупив eBay за 1,5 мільярда доларів.
У 1998 році Маск інвестував в IT-компанію Everdream Corporation, яку потім викупив комп’ютерний велетень Dell.
Архітектор майбутнього
У 2002 році Ілон Маск заснував SpaceX: за його словами, це стало однією з найважливіших подій в історії людства.
Сьогодні SpaceX займається розробкою та запуском надсучасних ракет та космічних апаратів. Цим проектом Маск хотів не лише революціонізувати космічні технології, але зробити космічні ракети більш доступними та, нарешті, дозволити людям поселитися на інших планетах.
Маск вважає, що люди мають стати «міжпланетним» видом, та мріє незабаром колонізувати Марс.
У 2012 році космічний корабель SpaceX Dragon став першим апаратом, здатним доставляти вантажі з Міжнародної космічної станції назад на Землю. На офіційному
сайті зазначено, що капсула Dragon була розроблена для транспортування людей в космос, і вже у 2018 році Маск хотів би реалізувати цю мету.
У 2017 році Dragon є єдиним у світі реальним вантажним космічним кораблем, який здатен повертатися на Землю, а ракета Falcon 9 має на меті відправити людину в космос – наразі компанія співпрацює з NASA для втілення цієї ідеї.
У 2004 році Маск також інвестував в Tesla Motors, яка виробляє електроавтівки, та незабаром став членом її правління. Через кілька років він став генеральним директором – після того, як інвестував власні кошти в «порятунок» компанії.
Нещодавно Tesla представила свою нову електровантажівку, а в Австралії побудувала найбільшу в світі літій-іонну батарею, яка на годину забезпечуватиме енергію в 30 000 домівок.
Ілон Маск: «Вона може перетворитися на робота, боротися з прибульцями і зробити бісовий латте»
Маск також став інвестором компанії SolarCity, яка виготовляє сонячні батареї та будує електрозаправні станції для машин Tesla. Серед багатьох інших компаній, в які Маск інвестував гроші, є Mahalo.com, Stripe, Vicarious, DeepMind Technologies (які він продав Google), NeuroVigil.
Підприємець також інвестував і в неприбуткову організацію OpenAI, яка працює над дослідженням безпечного використання штучного інтелекту. Сам Маск неодноразово попереджав, що вважає розвиток штучного інтелекту найбільшою загрозою людству у ХХІ столітті.
Hyperloop One: подорож зі швидкістю понад 1000 кілометрів на годину
У 2013 році Маск оголосив ідею створити проект Hyperloop – залізничну систему, яка дозволить людям подорожувати у капсулі через тунель зі швидкістю понад 1000 кілометрів на годину. З самого початку Маск пропонував проект як можливість безпечно та енергоефективно подорожувати між двома містами в США (Сан-Франциско та Лос-Анджелес), але у 2016 році компанія опублікувала список уже 10 маршрутів в різних країнах, де може з’явитися така залізниця.